Хидроизолацията е важен компонент на една сграда по време на строителството. Една правилно инсталирана хидроизолационна система трябва да ви издържи по всяко време между 10-15 години. Напротив, лошо монтирана хидроизолационна система може да причини течове на вода почти веднага след като се срещне с вода, избягвайте подобни грешки при хидроизолацията. От решаващо значение е строителните предприемачи, собствениците на жилища и изпълнителите да разбират сложността на хидроизолацията и да не пренебрегват значението й. Затова ще обсъдим някои често срещани грешки при хидроизолацията в тази статия с надеждата да повишим осведомеността относно важността и сложността на хидроизолацията.
1. Пробиване на хидроизолационната мембрана след монтаж
Има някои работи в банята , които идват след хидроизолацията, които могат да проникнат и да пробият хидроизолационната мембрана. Някои примери са: облицовка, дърводелство и монтаж на аксесоари. Ако изпълнителите нямат опит, те могат да ударят пирон или да пробият вече готовата хидроизолационна мембрана и да я пробият, което да доведе до непропускливост на цялата система. Това също е проблем, когато става въпрос за покривни работи, където може да се наложи изпълнителите да пробият, за да осигурят мълниеносни кабели или да монтират дървена настилка.
2. Недостатъчен наклон, водещ до застояла вода
Хидроизолационните системи не трябва да се излагат прекомерно на вода за продължителни периоди от време, важно е да има достатъчен наклон за оттичане, за да се улесни изтичането на водата, за да се предотврати това. Възможно е хидроизолационните мембрани да се компрометрат, когато са изложени на вода твърде дълго, като такава, правилната хидроизолационна система трябва да има достатъчно наклон, за да позволи водата да се оттича достатъчно бързо и да предотврати застояла вода.
3. Не е приложен ъглова лента
Често срещана грешка при хидроизолацията е фугите между стени и подови плочи. С течение на времето фугите между стени и подови плочи ще се напукат поради слягане, а ако пукнатината е достатъчно голяма, това ще доведе до напукване на хидроизолационната мембрана. Важно е около тези фуги и ъгли да се постави ъглова лента, преди да се постави хидроизолационна мембрана. Ъгловата лента намалява увреждането на хидроизолационната мембрана от напукване.
4. Неправилна подготовка на повърхността
Подготовката на повърхността преди хидроизолацията е от изключително значение за успеха на цялата хидроизолационна система. Повърхностите трябва да бъдат подготвени така, че да не съдържат свободни частици, масло, грес и слаби повърхностни материали. Обикновено има два метода за почистване: механично почистване и химическо почистване. Най-често използваният метод за почистване е чрез струя под високо налягане.
Особено важно е повърхността да бъде обезпрашена и суха. Ако е замазката е нова, тя трябва да бъде напълно суха преди да се постави хидроизолацията.
5. Недостатъчно внимание към тръбите и проходите
Съединенията между тръбите или проходите с подовата плоча винаги са най-слаби и течът на вода често се случва през тези съединения. Тръбните проходи трябва да имат допълнителни защитни мерки. Уверете се, че хидроизолационната мембрана, която ще се прилага, трябва да може да се залепи към тръбите, а околностите около тръбите трябва да бъдат правилно подготвени с циментова замазка, за да се гарантира, че фугите са напълно покрити.
6. Грешка, че плочките и фугиращата смес за плочки са водоустойчиви
Противно на общоприетото схващане, плочките и фугиращите смеси не са водоустойчиви. Някои собственици на жилища вярват, че чрез повторно фугиране на пролуките в плочките проблемите с изтичането на вода ще бъдат решени. Повечето фугиращи смеси за плочки са циментови и не са водоустойчиви. Дори епоксидните фугиращи смеси не са водоустойчиви, влагата и парата все още могат да преминат през епоксидните фугиращи смеси.
7. Пропускане на грундиране на повърхността или основата преди хидроизолация
Грундовете обикновено се нанасят върху повърхности и основи преди нанасяне на хидроизолация. Целта на грунда е да създаде по-залепваща основа и да подобри връзката между основата и хидроизолационната мембрана. Без подходящо грундиране хидроизолационните мембрани може да не се свържат добре с основата и да се отлепят. Грундирането е важно особено за новопостроени основи.
8. Непровеждане на водна проба
След завършване на хидроизолационната система трябва да се извърши водна проба, преди да се продължи с други работи. Това е, за да се гарантира, че хидроизолационната система е инсталирана правилно, ако няма изтичане на вода. Ако има проблеми с изтичане на вода, ремонтните дейности могат да се извършат, без да се налага да се премахва нищо.
В заключение, правилно проектираната и монтирана хидроизолационна система трябва да издържи много дълго време, следователно трябва да се наблегне силно на хидроизолацията по време на ремонт или строителство, за да се предотврати необходимостта от течове на вода в бъдеще. Избягването на гореспоменатите често срещани грешки при хидроизолацията ще помогне да се намали възможността от повреда в хидроизолационните системи.