Капилярната влага се образува в стените на много сгради, особено сгради, построени без хидроизолация и защитна мембрана на основите.
Капилярното действие е способността на течност да тече в тесни пространства без съдействието или дори в противопоставяне на външни сили като гравитацията.
Излишната влага е една от основните причини за влошаване на структурата, особено в постарите сгради.
Това разбира се не изключва и появата на капилярна влага и в новопостроени сгради, където хидроизолацията е нарушена.
Всеки вид зидария, която е незащитена с правилната хидроизолация е податлива на нарастваща влажност.
Най-податливи са следните материали: тухли, газобетонови блокчета, панели и др.
Виж още: Откриване и отстраняване на теч от тераса
Влагата се издига нагоре по стените, носейки разтворени соли и нитрати. Когато влагата се изпарява и изсъхва, солите кристализират и като се има предвид, че стресът от кристализация е един от най-високите в природата, полученото налягане причинява значителни щети.
Влагата ще продължи да се повишава, докато не достигне височина, където, освен ако не е възможно изпарение, гравитацията поема и я сваля отново надолу. Тази височина рядко е по-голяма от 2 м, въпреки че отлагания на „соли“ могат да бъдат открити по-високо в стената.
Има случаи, в които влагата може да достигне много по-високо.
В резултат от промяната на физическите състояния на водата в стената - замръзване през зимата и изпарение през лятото, се причинява постоянно и бавно разрушаване на конструкцията, т.е. разпадане на стената. Това означава, че самата структура отслабва.
Най-тежките щети обикновено се появяват в зоната на стените където влагата спира да се издига.
Височината на образуваната влага в стените зависи от няколко фактора, като например количеството на водата, присъстващо в почвата, порьозността на строителните материали, времето и др. Повишаващата се влажност обикновено е по-висока през дъждовния сезон или ако изпарението на влагата е възпрепятствана по всякакъв начин (например използване на плочки, недишаща циментова мазилка и т.н.)
Колкото по-тесни са капилярите, толкова по-високо ще се издига водата.
Обикновено най-често засегнати части на сградата са мазета, подземни гаражи и сутерени.
Виж още: Какво представлява мазаната хидроизолация - ТЕЧЕН КАУЧУК
Процесът на разрушаване на стената може да отнеме няколко години и обикновено започва с боята (петна, лющене, мехури), след това, ако не бъде обработен, ще започне да унищожава мазилката (първоначално песъчлива на повърхността, след това започва да се разпада, превръщайки се в прах) , а в последния етап ще повредите тухлената или каменната зидария (което ще доведе до счупени или напукани тухли, меки тухли, липсващи камъни и т.н.).
- Неприятна миризма на застояла вода в помещението
- Повишена влажност на въздуха
- Влажност при допир до стената
- Наличието на мухъл и плесен
- Отложени соли по стените
- Петна по боята
- Лющеща се боя и мазилка
Виж още: Как да се справим с течовете и влагата от покрива и терасата
Миризмата на влага е всъщност миризмата на застояла вода в стените, която се изпарява от стените, разпространявайки бактерии и гъбички, като по този начин насища пространството и причинява повишена атмосферна влажност.
Наличието на мухъл, вода или вредни миризми трябва да се отстрани незабавно. Хората с отслабена имунна система, бебета, деца и възрастни са особено податливи на заболявания свързани с плесени.
Мухълът може да произвежда токсични вещества, известни като микотоксини. Лицата, изложени на токсична плесен, могат да изпитат най-различни ефекти върху здравето, те включват: алергични и други имунни реакции: алергичен синузит, алергичен конюнктивит, екзема, астма, свръхчувствителен пневмонит и алергичен контактен дерматит.
Инфекциозни реакции: микоза, аспергилоза.
Микотоксинови реакции: често се проявяват като дразнения на очите и гърлото.
Невротоксични реакции: главоболие, умора, замаяност, памет и словесни проблеми, депресия.